Вітаємо та ласкаво просимо на сайт!

ЖЕКи управлятимуть будинками тільки до 1 липня 2016-го

Із 1 липня 2015 року вступив у дію Закон України №417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», згідно з яким держава знімає з себе відповідальність за обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкових територій. Всі обов'язки з обслуговування та ремонту житлового фонду та прибудинкових територій (сходи, ліфти, дахи, двори, дитячі майданчики тощо) лягають на плечі жителів будинку, які є його співвласниками. Час летить швидко, що ж робити, до кого бігти, щоб встигнути до 1 липня 2016-го?

— Житловий сектор України втричі менш ефективний, ніж у Європі, він «пожирає» 25% всієї електроенергії і 40% тепла. Досвід Польщі, Прибалтики, Грузії показує, що саме перехід від ЖЕКів до незалежних управителів (серед яких, за вибором мешканців, можуть опинитись і ЖЕКи), є найефективнішим, —відзначив Гжегож Гайда, керівник проекту групи Світового банку «Енергоефективність у житловому секторі України», під час «круглого стола» у столичному Укрінформі. — У Польщі немає комунальної власності на житло. Як будинок може належати міській раді, коли всі квартири у ньому приватизовані? Основний клієнт на ринку житла — будинок! Його мешканці через управителя мають замовляти всі потрібні їм послуги!

Закон №417 — це тільки початок. Парламент України і далі буде вдосконалювати законодавство, щоб мешканці могли ефективно управляти своїм майном, отримувати якісні послуги, мати доступ до фінансів та економити на оплаті ЖКП. Образно кажучи, «і дім, і майданчик, і світло, і газ – усе тепер наше й залежить від нас!»

— Це стосується всіх! Ви господарі, керуйте своїм будинком, як вважаєте за потрібне! — наголосила народний депутат Альона Бабак, заступник голови Комітету ВР з питань житлово-комунального господарства. — Колишні управдоми повертаються, але по-сучасному. Мешканці мають обрати професійного управителя, який відповідатиме за весь спектр послуг. Це може бути фізична особа-підприємець або підприємство. Для тих, хто не зможе визначитися до 1 липня 2016 року, управителя за результатами конкурсу призначить місцева влада.

Нардеп пояснила, що, обравши форму управління будинку, мешканці на загальних зборах визначають і тариф на утримання будинку та прибудинкових територій (але він не може бути меншим за економічно обгрунтований). Укладають відповідний договір на рік (з можливістю пролонгації), яким визначається обсяг і періодичність послуг, санітарно-технічне обслуговування будинку, поточний і капітальний ремонт, зарплата управителю тощо. Треба мати на увазі, що відтепер скасовуються будь-які види дотацій з бюджету для постачальника послуг на утримання житла та на капітальний ремонт. Якщо управитель не надавав послуг чи їхня якість не влаштовувала жильців, то договір з ним можна розірвати достроково.

На загальних зборах голоси рахуватимуть пропорційно до площі квартир і кількості мешанців. Мешканці багатоповерхівки стають єдиними повноправними власниками будинку і прибудинкової території. Приміром, якщо в будинку один власник, то один, якщо ж сто — то це сто співвласників. Вперше в історії України прибудинкова територія стає спільною власністю всіх мешканців. Але будь-яка справа завжди починається з грошей.

— Важко даються ці зміни! —зізнався Андрій Стецевич, заступник голови правління АТ «Ощадбанк». — З 1 липня 2015-го державні банки вкладають кошти в енергоефективність, працюють з ОСББ, яким держава допомагає. Наприклад, для встановлення індивідуального теплопункту ОСББ взяло кредит 320 тис. грн. на 5 років, з них держава відшкодувала 98,4 тис. грн. (40% від вартості обладнання/матеріалів), а місто погасило 25% річних. У результаті мешканці будинку за місяць сплачують 0,82 грн. з 1 кв. м квартири і мають своє тепло. Так само беруть кредит на утеплення всього будинку, а не окремих квартир («латкове» утеплення приводить до грибкових захворювань стін і панелей). Закон надає право власникам самим організовуватися та відповідати за умови свого проживання. Тільки треба терміново визначитись з управителями.

Більш докладно читайте наhttp\www.osbb-inform.com.ua

23.01.2016 00:00
812

1 коментар

23.01.2016 11:23
На обрання управителя залишилося півроку
20.01.2016 Тамара Вікторовська

На обрання управителя залишилося піврокуЖЕКи мають списати будинки зі свого балансу і передати технічну документацію власникам, тобто мешканцям будинку
Мешканці багатоповерхівок мають визначитись із відповідальним за обслуговування їх будинків до першого липня. Такою є вимога Закону України №417 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках», який набув чинності у липні 2015 року. В його основі — покладення відповідальності за стан багатоповерхівок на їхніх співвласників, тобто мешканців квартир і власників нежитлових приміщень.

Всі — на вибори
Фактично це було зроблено ще у 1992 році, коли в Україні розпочалася приватизація житлового фонду. Але, отримавши сертифікати на право власності на квартири, мешканці не усвідомили, що стали ще й співвласниками цілого будинку, а отже мають нести відповідальність за стан не лише своїх квартир, а й підвалів, дахів і під`їздів, зазначає заступник голови Комітету Верховної Ради України із питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства Альона Бабак.
— Весь цей час переважна частина мешканців була переконана, що будинок є власністю територіальної громади, яка й має за нього піклуватися. І лише із липня цього року завдяки ухваленню закону №417 всім власникам квартир сказали: ви є господарями будинку, ви маєте право управляти ним так, як вважаєте за потрібне. І ви, а не мер чи ЖЕК, маєте відповідати за нього, — пояснює вона.
Аби перетворитися на повноцінних, тобто відповідальних господарів, мешканці багатоповерхівок повинні пройти процедуру обрання управителя будинку, який надалі діятиме від їхнього імені. Це може бути як фізична особа, наприклад, сусід, який має відповідні знання і досвід, так і юридична, тобто керуюча компанія або ЖЕК.
Обирати управителя співвласники будинку мають на загальних зборах. Для ухвалення відповідного рішення потрібно понад 50 відсотків голосів. При цьому «вага» кожного голосу визначається пропорційно до частки майна, якою володіє співвласник.
До речі, так само мають вирішуватися надалі й інші питання стосовно будинку. Наприклад, щодо необхідності ремонту або розміру плати за утримання споруди. Але для ухвалення цих рішень потрібно вже не менше 75% голосів.
Рішення зборів фіксуються у протоколі, форму якого, аби запобігти махінаціям і зловживанням, затвердив Мінрегіонбуд.
І головне: рішення зборів є обов`язковим для всіх співвласників будинку, навіть якщо вони не були присутні або голосували проти. А зобов`язання співвласника щодо утримання будинку у разі продажу житла передаються його наступнику і також є обов`язковими для виконання.
Призначено керувати
— Дата «перше липня 2016 року» визначена законом, аби спонукати мешканців до ухвалення спільних рішень. Зрозуміло, що усі багатоквартирні будинки не зможуть одразу визначитись із ефективним рішенням щодо того, що буде із їхнім будинком і хто буде ним управляти, — каже радник із правових питань проекту Групи Світового Банку «Енергоефективність у житловому секторі України» Зоя Гопцій.
Саме тому, підкреслює вона, у прикінцеві положення закону внесена норма про те, що якщо до першого липня у будинку не змогли визначитися із управителем, такого управителя на конкурсній основі призначить орган місцевого самоврядування, аби будинок не залишився напризволяще.
— Але це не означає, що із цим управителем люди залишаться назавжди. Право обирати управителя їх ніхто не позбавляє, — наголошує Зоя Гопцій.
Тож якщо мешканці таки виявляться спроможними обрати управителя самостійно, вони зможуть укласти із ним угоду після того, як закінчиться термін дії угоди із управителем, призначеним місцевою владою. Так само через рік зможуть замінити управителя, який працює неефективно, і ті, хто обрав його самостійно.

Балансоутримувачів ліквідували
Крім призначення управителя у разі його необрання мешканцями, закон №417 накладає на органи місцевого самоврядування й ряд інших обов`язків.
— Законом скасовується поняття «балансоутримувач». Воно втрачає сенс, адже будинок вже не є єдиним об`єктом чиєїсь власності. Тому ЖЕКи чи інші організації, які утримували будинки, повинні списати їх зі свого балансу і передати власникам технічну документацію. Це питання — це відповідальність і компетенція винятково органів місцевого самоврядування, — зазначає Альона Бабак. — Також потрібно виділити прибудинкову територію, яка, відповідно до закону, є співвласністю власників будинку.
А ось обов`язок попереднього власника капітально відремонтувати будинок перед його передачею мешканцям у законі не зафіксований. Як зазначила пані Бабак, це питання — у компетенції місцевої влади і залежить від можливостей їхніх бюджетів.

misto.vn.ua/news/item/id/8967

Тамара Вікторовська

красный зелёный голубой