Вітаємо та ласкаво просимо на сайт!

"Таких козачків, як Шевцов, в Україні ще багато"

Вінничанка Олександра Устінова - член Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро. Про корупцію в системі охорони здоров'я та бездіяльність правоохоронних орагнів вона розповілав інтерв'ю нашому кореспонденту.

- Розкажіть про себе. Чим захоплювались у дитинстві й коли переїхали до столиці?

- Навчалася в школі №1. Виграла стипендію за програмою навчання в США FLEX і в 11 класі поїхала туди по обміну. Коли повернулася, пішла вчитися на останній рік в юридичний клас школи №2. Вчилася на «відмінно». З дитинства захоплювалася шахами і в 7 років вже була чемпіонкою області у всіх вікових категоріях. Після школи вступила до Києво-Могилянської академії. Вчилася на історичному і отримувала другий сертифікат з політології. Писала дипломну роботу вже по своїй роботі – ми на той час якраз лобіювали в Верховній Раді підняття акцизів на тютюнові вироби. Один закон програли, але загалом протягли інші і виграли цей бій проти тютюнової індустрії.

- Чи слідкуєте за тим, що відбувається у Вінниці? Як змінилось місто за останні роки та що засуджуєте у діях теперішньої влади міста?

- У Вінниці всі мої близькі та рідні, найкращі друзі, похресники. Я слідкую за новинами та співпрацюю з місцевими активістами. Моя мама волонтер, тому потреби вінницьких шпиталів та бійців знаю краще, ніж київських. Приємно, коли всі почали ставити Вінницю в приклад красивого, доглянутого, розвинутого міста. Подобалося багато підходів за часів Гройсмана. По Вінниці дуже вдарила реформа охорони здоров'я. Чудову європейську концепцію сімейних лікарів спотворили так, що тепер кожного вінничанина тіпає від цього слова. Ну і звичайно інвестиції. Бутафорії, фонтани - це все добре, але поки у Вінницькій області не почнуть будуватися великі підприємства – багатшими люди не стануть. Донедавна в нас же навіть свого молокозаводу не було, і це при такій кількості населення.

- Хто винен у тому, що у березні головним поліцейським області призначили Антона Шевцова, якому згодом у СБУ «закинули» співпрацю з ФСБ? Як думаєте, чи багато в країні таких «засланих козачків»?

- Президента, який готовий переламувати через коліно, аби мати тільки підконтрольну собі людину, моральний аспект абсолютно не цікавить. Призначення ним Генеральних прокурорів після Майдану тому яскравий приклад. Він шукає не професіоналів, а повністю підкотрольних йому людей. Після скандалу з офшорами мав би піти. Вільна англійська - це не показовість для європейського політика.

Таких «козачків», як Шевцов, дуже багато. Я як член Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро брала участь у співбесідах людей на посади в бюро. Якщо в людини в графі «освіта» вказана була Москва і Червонопрапорний інститут віськовий КГБ, то далі можна було вже не дивитися. Ми іноді годинами контактували з активістами та журналістами з різних регіонів, щоб дізнатися все про людину.

Наскільки я розумію, Антона Шевцова ставили «кришувати» певні потоки, і саме тому його першими кроками стали звільнення добропорядних міліціонерів, які під час Майдану втримали ситуацію в місті.Я схиляю голову перед вінницькими волонтерами, які посунули Шевцова, але те, що йому вдали втекти, говорить про одне – влада знає і покриває.

- Якими резонансними справами займались та чи покарали винних після розголосу?

- У 2012 ми направили нашу заяву про злочин в Австрійську прокуратуру з описом корупційних міжнародних оборудок Андрія Клюєва. У 2013 році систематизували юридично значимі факти про іноземні статки Януковича та його соратників англійською мовою, розмістили їх на сайті yanukovich.info, вимагали заблокувати західні рахунки Януковичів. Кампанія закінчилася санкціями ЄС проти Януковича та його соратників, а згодом перетворилася на постійно діючий проект ЦПК бази даних публічних діячів. З лютого 2013 розпочали роботу над корупцією в закупівлях ліків державою для тяжко хворих українців. Ми випустили аналітичний звіт, в якому відобразили гравців фармамафії, які наживаються на медичних тендерах, описали основні корупційні схеми в закупівлях ліків. Ці знання нам допомогли просунути реформу закупівель ліків в післямайданний час – через передачу закупівель провідним міжнародним організаціям. Перші такі закупівлі відбудуться вже в 2016 році. В 2016 році ми повинні показати свої перші результати у вигляді кримінальних проваджень проти високопосдавців-корупціонерів. Тому чекаємо гучних арештів та затримань, які закінчаться вироками в судах з конфіскацією активів. Фактично за останні 2 роки ми пролобіювали 14 законів, створили Антикорупціне бюро, відкрили всі реєстри нерухомості, зменшили корупцію на закупівлях та повернули державі більше 3 млрд гривень, розірвавши корупційні договори.

- У березні було рішення Печерського суду Києва про надання слідчим Генпрокуратури доступу з правом вилучення речей і документів Центру протидії корупції, а також документів, які становлять банківську таємницю. Що тепер?

- Справа повністю сфабрикована, оскільки ГПУ намагається звинуватити нас в неефективному використанні коштів, які ми ніколи не отримували. Є офіційна заява посольства США, яка говорить, що вони не давали нам грантів на прокуратуру, але ви ж розумієте, щоб полякати нас і закрити нам рот – вони і далі намагатимуться вести справу. Через Печерський суд, відомий своїми «чесними» вироками, отримали додатково 6 ухвал по нас. Це означає, що вони можуть вилучати в нас документи, комп'юютери і, скоріш за все, прослуховувати. Нам немає чого ховати, всі документи давно оприлюднені, але елемент тиску лишається.

- На вашу думку, українська влада займається боротьбою з корупцією?

- Всі справи Майдану злиті, справи по всіх поплічниках Януковича закриті. Наведу приклад: по справах Єфремова та Іванющенка (Юра Єнакієвський, який постачав тітушок на Майдан) Генеральна прокуратура взагалі не хотіла відкривати справ. Нам довелося виступати заявниками, щоб змусити їх почати провадження. Тепер з Єфремова зняті всі обвинувачення та браслет. За півтора року по Іванющенку все, що зробила прокуратура – це один раз викликала нашого юриста на допит. Провадження закрили. Правоохоронні органи, які, в першу чергу, мають боротися з корупцією, зараз стали відверто бізнес-структурами, зі своїми смотрящими і сферами бізнесу, які вони контролюють.

- Днями Генпрокуратуру очолив Юрій Луценко. Чи зможе ця людина змінити систему та зрушити з місця справу «діамантових прокурорів»?

- Його призначення - черговий фарс, оскільки це не незалежна людина, а черговий ставленик Президента, яких ми вже бачили. Скажу відверто – першим тестом для Луценка стануть перші його рішення на посаді Генпрокурора. Якщо не буде звільнена команда Шокіна – його заступники Севрук, Столярчук та Говда, а будуть просто переведені на інші посади,то це всім покаже, що він прийшов і далі зберігати існуючий стан речей в системі.

- Зараз всі жартують, що при владі вже не «донецькі», а «вінницькі».

- Це вже дуже сумний жарт для вінничан. Я хочу подивитися на перші кроки Гройсмана. Поки що він чітко виконує зобов'язання України перед МВФ, що дуже важливо, і намагається рухатися вперед. Але маючи непрацюючий майже парламент та відсутність голосів на реальні реформи - це буде дуже важко. Щодо Президента – то тут навіть немає чого коментувати. Ручне керування країною, зміна під потрібних людей законів – навіть Янукович на так швидко летів в прірву.

- Ви порушуєте питання медицини, зокрема вакцинації. Які там є проблеми?

- Це бідність та корупція. У тій же Швеції чи Канаді на людину в рік держава витрачає близько 5500 дол., в в Україні — трохи більше 100. Але й багато з тих грошей розкрадаються як держслужбовцями, так і медичними працівниками. В Україні немає грошей лікувати всіх тяжко хворих. Для них треба вводити програми реімбурсації (це коли держава покриває частину лікування). Корупція існувала і під час закупівель ліків МОЗ. Ми придумали чудовий механізм – передали закупівлі міжнародним організаціям. Фактично міністерство на 60% переплачувало за препарати, яких так не вистачало людям. Але тепер значно збільшилася корупція на регіональних закупівлях, адже всі фармділки пішли туди, щоб не втрачати прибутки. А проконтролювати 20 регіонів набагато важче, ніж одне міністерство.

Щодо вакцин, то всі скандали навколо них - це суто медійна війна, щоб не допустити на ринок нових гравців. Немає жодного зафіксованого випадку не лише в Україні, але й в світі, щоб дитина померла від вакцинації. Українські тендерні мафіозі завжди використовували такі способи, щоб витіснити з ринку непотрібних гравців. Величезний скандал був 2008 року, влаштований регіоналкою Бахтєєвою, після чого з українського ринку пішов найбільший світовий виробник вакцин, минулого року мали аналогічну ситуацію з поліомієлітом. Тому слухайте доктора Комаровського – вакцинуйте своїх дітей.

- Чому, на вашу думку, крісло міністра охорони здоров'я, досі пустує? Хіба у країні мало професіоналів?

- У нас є багато гарних лікарів, але дуже мало менеджерів системи охорони здоров'я. За кордоном це ціла окрема професія. Найбільша проблема цього міністерства полягає в тому, що туди шукають лікаря. Управлінням мають займатися управлінці. Таких людей з досвідом мало, і зазвичай вони готові йти тільки на умовах повної політичної волі непопулярної реформи, на яку не захоче йти жоден політик, щоб не втрачати голоси виборців. Підняття цін на газ буде здаватися не такими вже й болючими, якщо в Україні запустити реальну реформу охорони здоров'я. А чергового дерибанщика не хоче і сам Гройсман, оскільки розуміє, що це буде значно впливати і на нього як Прем'єра.

- Де шукати винних у зараженні вінницьких онкохворих дітей гепатитом?

- Проблема зараження гепатитами в Україні вирішується одним чином – прибранням корупції під час закупівель тест-систем. Роками в нас закуповують тест-системи українського виробництва, де розробниками, до речі, є українські топ-політики. І це не жарт.

Вікторія Снігур

http://33kanal.com/vinnichchina/takikh-kozachkiv-j...

31.05.2016 17:06

Коментарі

Немає коментарів. Ваш буде першим!

красный зелёный голубой